שתף ב-Facebook
שתף ב-Twitter
שתף ב-WhatsApp
לחץ ליצירת קשר
דף כניסה לחץ להרשמה ההודעות שלי חיפוש מורחב שאלות ותשובות צור קשר

הכרויות ונישואים מעורבים - יתרונות, חסרונות והשוני בין תרבויות


החברה הישראלית התברכה בהיותה חברת מהגרים, הגיעו אליה יהודים מכל העולם ויצרו כאן חברה עם פסיפס אנושי ותרבותי ייחודי שאין דוגמאות רבות כאלה בעולם. הפסיפס האנושי המדהים הזה יצר כאן חברה ייחודית שבאה לידי ביטוי בצורות שונות, אם זה בתרבות, כלכלה, צבא, ממשל, חינוך וגם ברמת הפרט, בין היתר במערכות יחסים בין גברים לנשים.

הדוגמא הקלאסית היא כמובן מערכות יחסים וזוגיות בין גברים אשכנזים/מזרחים לבין נשים מזרחיות/אשכנזיות בהתאמה, מה שנהוג לקרוא "נישואים מעורבים". זה לקח אומנם לא מעט זמן, ואכן בשנים הראשונות לכינונה של מדינת ישראל, מרבית ההכרויות היו בעיקר באמצעות שידוכים מתאימים בתוך העדה - כלומר אשכנזי לאשכנזית ומזרחי למזרחית.

הדבר נבע מסיבות רבות החל מהעובדה שהם חיו בנפרד ועד לעובדה שכל צד רצה לשמור על התרבות שלו או חשש ממה יגידו בני משפחה אחרים, וכיום זוגות מעורבים היא תופעה שכיחה פופולארית ויש גם הטוענים שבקרוב מאוד, לא נוכל להבחין כלל מי הוא אשכנזי ומי מזרחי, כיוון כל הילדים יוולדו מתוך נישואים מעורבים.
 

הקונפליקטים התרבותיים


יש לומר, קשר זוגיות בין גברי מעדה אחת ואישה מעדה אחרת, יוצר במקרים רבים קונפליקטים שונים אשר חלקם הלא מבוטל הינם קונפליקטים תרבותיים שנובעים מהעובדה שכל צד מביא איתו משהו אחר מהבית, כל צד מביא איתו סט ערכים, התנהגות, אופי או מסורות אחר, לא בהכרח טוב או רע יותר - אלא פשוט שונה. חשוב גם לומר כי לפעמים דווקא מתוך הקונפליקט הזה נוצר משהו חיובי, זאת בהנחה ושני בני הזוג יודעים לקבל בצורה נכונה את השונות ומוכנים ללמוד דברים אחרים, להתפשר, ולהעביר את זה הלאה גם לדורות הבאים.

השוני יכול לבוא בצורות רבות, החל מיחס למסורת היהודית, המשך בקשר עם המשפחה המורחבת, סדר עדיפות בחינוך הילדים ועוד. היתרון בכך שכל צד מביא משהו משלו הוא שלרוב הצד השני לומד דברים חדשים, נפתח אליהם, וביחד הם יוצרים מערכת שמתאימה לשניהם מחד ומאידך מכלילה את כל מה שטוב במערכות ששני הצדדים מביאים. הילדים נהנים מכף שהם גדלים בבית עם סט ערכים ומשמעויות גדול ומורחב - ככל שהילדים לומדים להכיר יותר את השורשים והערכים של שני הצדדים, כך הם מקבלים יותר כלים שיכולים לעזור להם בעתיד.
 

שונים, מקבלים ואוהבים


חשוב להבין, קונפליקטים כאלה נוצרים בכל מקום בו נפגשים שני אנשים שבאים מרקע שונה, לא משנה אם מדובר בעדות, דתות או מדינות שונות. מי שרוצה להימנע מקונפליקט שכזה צריך לנסות להכיר בן זוג עם אותו סט ערכים ומסורות כמו שלו, אך אז הוא לא יהנה מהאפשרות להיפתח ולהכיר דברים שונים וחדשים בחייו. מצד שני, בשביל להצליח במערכת יחסים שכזו, יש ליהנות מכלים של הכלה והבנה, יכולת לקבל את הצד השני, ולהבין שכל צד מביא איתו משהו משלו לקשר, משהו שזקוק למקום, ויש לאפשר לשני הצדדים ליהנות ממקום משלהם, רק כך הקשר יכול להחזיק מעמד ולהצליח.